Burberry satılmayan ürünlerini “ayağa düşmesin” diye yakıyor

Burberry markasının satılmayan stoklarını, yanlış ellere geçmesin ve ucuza satılmasın diye yaktığı ortaya çıktı. Lüks marka 12 ay içerisinde 37 milyon dolar değerindeki ürünlerini imha etti.

Burberry’nin yıllık raporunu baz alan haberlere göre Londra merkezli ünlü şirket 24 milyon dolarlık kıyafet ve 13.76 milyon dolarlık kozmetik ürünlerini yakarak imha etti. Şirketten geldiği iddia edilen açıklamaya göreyse son beş yılda Burberry tam 116 milyon dolar değerindeki ürünlerini aynı yöntemle yok etti.

The Times’ın haberine göre lüks marka Burberry’nin 37 milyon dolar değerinde imha ettiği ürünler arasında trençkotlar, çantalar ve parfümler var.

Ünlü markaların satılmayan ürünlerine uyguladığı bu prosedür sosyal medyayı ikiye böldü. Satılamayan ürünlerin bir şekilde dönüştürülmesini ya da ucuza satılmasını savunan bir kesime karşılık ünlü markaların prestijlerini korumak amaçlı yaptıklarını doğru bulanlar karşı karşıya geldi.

Chanel and Louis Vuitton gibi lüks markaların da satılmayan ürünlerini değeri düşmesin diye yakarak imha ettiği ortaya çıkarken lüks markaların dışında kalan perakende zinciri H&M’in de prestijini korumak için aynı yönteme başvurduğu belirtildi.

kaynak: huffingtonpost

İLGİLİ HABERLER