Türk tüketicisi yeniden keşfediliyor!

PAYLAŞ
 Her gün yeni bir olay, yeni bir haber... Türkiye’de gündem anlık olarak değişmekte... Değişim elbette sokaktaki vatandaşın yaşam şekline ve tüketim alışkanlıklarına da yansıyor. Zaman içinde ciddi sosyal, politik ve ekonomik kırılmalar yaşayan Türkiye’de artık yepyeni bir sosyolojik yapı var. Bu gerçeklerden yola çıkan MGMedia, TGI datasını kullanarak yaptığı MGLife analizinde Türkiye’deki toplumsal grupları, makro hedef kitleleri yeniden tanımladı. İşte 12 grupta değerlendirilen Türk tüketicilerin yeni profili… Markalar artık müşterileriy­le “alışveriş”in ötesinde uzun soluklu ve derinlikli ilişkiler kurmaya çalışı­yor. Bunu başarmak içinse müşterilerinin sadece “tüketici demografi­si”yle değil, toplumsal ve bireysel değerle­riyle de ilgilenmek zorundalar. MGMedia, markalar ve bireyler arasındaki bu bilgi köprüsüne katkı sunabilmek için TGI ve­rilerinden yararlanarak MGLife projesini hayata geçirdi. Değer ve tutumlarına göre birbirinden ayrışan grupların davranışsal farklılıklarının markalara sunduğu fırsat ve engelleri belirleyen araştırmada 15 yaş üstü kentsel Türkiye vatandaşı 12 grupta incelendi. Bu gruplar, Koyu Muhafazakar (yüzde 11), İzleyen Muhafazakar (yüzde 8), Sosyal Özenen (yüzde 7), Yeni Nesil Muha­fazakar (yüzde 7), Mazbut Modern (yüzde 9), Dinamik Modern (yüzde 8), Kırgın Mo­dern (yüzde 10), İçe Dönük Özenen (yüzde 7), Aradakiler (yüzde 9), Anadolu Kaplanı (yüzde 7), Faydacı (yüzde 7), Memnuniyet­siz (yüzde 9) olarak sıralanıyor.
You need to login to view the rest of the content. Lütfen . Üye Değilmisiniz? Bize Katılın

Bilginin alabildiğine demokratikleştiği bir dönemden geçiyoruz.

Tabiri caiz ise her taraftan bilgi akıyor. Ancak bu bilgi deryasını yorumlayıp anlamlı sonuçlara ulaşmak, nitelikli veriye dönüştürmek hiç de kolay değil. Özellikle de değişimin ve dönüşümün temel prensip olduğu pazarlama sektöründe…

Araştırmalarımız, okurlarımızın pazarlama ve pazarlama iletişimi sektöründe daha derinlikli bilgilenme talepleri olduğunu gösteriyor.

Türkiye’nin ilk pazar araştırmaları bankası

Bu tespitten yola çıkarak okurlarımıza; tüketici iç görüsünden makro trendlere, sektörel gelişmelerden itibar ölçümlerine kadar çeşitli konularda araştırmalar sunmak için çalışmalarımızı hızlandırdık.

Bundan böyle her hafta www.marketingturkiye.com.tr sitesinin “Araştırmalar” sekmesinde farklı alanlara ışık tutan kapsamlı araştırmalar sunuyoruz.

Araştırma Özel Bölümü Abonelik Bedeli: 250 TL(KDV dahil)
Araştırma Özel Bölümü ve Marketing Türkiye Dergi Abonelik Bedeli: 400 TL (KDV dahil)
* Abonelikler 12 aylıktır.

Havale için IBAN:
TR86 0006 2000 3570 0006 2000 53
Önemli not: Ödemenizi havale ile yaptıktan sonra lütfen dekontunuzu [email protected] bir eposta ile gönderiniz.